شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با معرفی مصالح ساختمان

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آشنایی با بناهای تاریخی اثرات ضد یخ بتن اجزاء بتن اجزای بتن اجزای تشکیل دهنده بتن انتخاب لودسل انواع لودسل بتن بتن چیست تصاویر اجرایی پل تصاویر اجرایی پل زیر گذر تعریف بتن خواص ضد یخ بتن ساختار لودسل ضد یخ بتن عکس پروژه های عمرانی عکس پل زیر گذر لودسل لودسل چیست لودسل چیه مشخصات شیمیایی ضد یخ بتن مشخصات فیزیکی ضد یخ بتن معماری مسجد معنی بتن مكانیزم عملكرد لودسل موارد کاربرد لودسل نقشه پل زیر گذر پروژه های عمرانی پل زیر گذر پل زیر گذر اردکان

بتن چیست و اجزای تشکیل دهنده بتن

خانه » مهندسی عمران » معرفی رشته مهندسی عمران » معرفی مصالح ساختمان » بتن چیست و اجزای تشکیل دهنده بتن

در این بخش از سایت نوین ساخت اطلاعاتی را درباره بتن در اختیارتان میگذاریم. همچنین برایتان توضیح میدهیم که مفهوم بتن و سیمان کاملا با هم متفاوت است. سپس اجزای تشکیل دهنده بتن را به شما معرفی کرده و تک تک برایتان شرح میدهیم. امیدواریم از این مطالب بهره کافی راببرید.

بتن چیست ؟

در اولین مرحله باید بگوییم که بتن و سیمان کاملا با هم فرق میکنند و یکسان نیستند. یکی از اجزای اصلی بتن سیمان می باشد. پس بتن همان سیمان نیست.

سیمان در واقع فقط یک جزء از بتن می باشد.

بتن از سه جز اصلی تشکیل می شود: آب، سنگ دانه ها (سنگ، ماسه، و یا شن) و سیمان پرتلند.

بتن چیست و اجزای تشکیل دهنده بتن

بتن چیست و اجزای تشکیل دهنده بتن

اجزای بتن یا اجزای تشکیل دهنده بتن

به گزارشات بدست امده سیمان به صورت پودر با آب و سنگدانه حسابی ترکیب می شود. در واقع سیمان حالت چسب به عنوان عامل اتصال فعالیت خواهد کرد. سپس این ترکیب و یا مخلوط بتن، به یک ماده سخت و با دوام تبدیل می شود

سیمان پرتلند

سیمان و آب یک خمیر را شکل می دهند که سنگ دانه ها و ماسه را در مخلوط می پوشانند. این خمیر باعث چسبیدن سنگ دانه ها و ماسه به یکدیگر می شوند.

آب

آب برای واکنش شیمیایی با سیمان (هیدراتاسیون) و همچنین ارائه کارایی بهتر بتن مورد نیاز است. میزان آب در مخلوط در مقایسه با مقدار سیمان، نسبت آب به سیمان (w/c) نامیده می شود. هرچه نسبت w/c کمتر باشد، بتن قوی تر خواهد بو (قدرت بالاتر، نفوذ پذیری کمتر).

بیشتر بدانید : تصاویر اجرایی از پل زیر گذر در اردکان

سنگ دانه ها

شن یک سنگ دانه مناسب برای استفاده در مخلوط بتن است.

در فرآین تولید بتن، صفت قابل توجهی وجود دارد:

مخلوط بتن هنگامی که به تازگی ترکیب شده باشد حالت پلاستیک نرم و قابل انعطاف دارد و هنگامی که سفت می شود بسیار قوی و بادوام خواهد شد. به همین دلیل است که از بتن در آسمان خراش ها، پل ها، پیاده رو ها، شاه راه ها، خانه ها و سدها استفاده می شود.

انواع بتن

بتن دارای انواع مختلفی است و به صورت های گوناگون طبقه بندی می شود. برخی از انواع بتن عبارتند از بتن آماده ، بتن پیش ساخته ، بتن سبک ، بتن سنگین ، بتن معمولی و غیره.

 


# # # # # # #

مطالب پیشنهادی

ساختار لودسل چیست

انتخاب لودسل و ساختار لودسل چیست

ارزیابی رفتار لرزه ای بادبند های قطری CBF

مهارت های مهندس عمران

مهارت های مهندس عمران عمومی و تخصصی

مقاله روانگرایی خاکها و روشهای پیشگیری از آن

پربازدید های معرفی مصالح ساختمان , مهندسی عمران

Sorry. No data so far.

نظرات شما